دانشمندان راه جدیدی برای از بین بردن ویروس HIV بدست آورده‌اند

دانشمندان راه جدیدی برای از بین بردن ویروس HIV بدست آورده‌اند

آزمایش یک مولکول جدید به نام JP-III-48 توسط محققان دانشگاه مونترال در کانادا بر روی نمونه‌های گرفته شده از بیماران HIV مثبت، نتایج بسیار خوبی را نشان داده است. این مولکول توانایی باز کردن HIV را "همانند یک گل" دارد. اگر چه این یافته هنوز در مراحل اولیه تحقیق می‌باشد، این تیم امیدوار است که این روش پایه و اساس اقدامات پیشگیرانه جدید علیه ویروس HIV باشد و حتی احتمالا بتواند راه برای از بین بردن این ویروس در بدن افراد آلوده ایجاد نماید. 
بخشی از علت عدم موفقیت دانشمندان در تولید یک واکسن موثر علیه ویروس HIV به علت فرار ویروس از دست سیستم ایمنی بدن می‌باشد. اگرچه آنتی بادی در بدن فرد آلوده ساخته می‌شود اما مقدار آن به حدی نیست که بتواند عفونت ویروسی را پاکسازی نماید. مطالعه اخیر که در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منتشر شده است ( PNAS )، راهی را برای مقابله با ویروس HIV پیشنهاد می‌‌کند.

 

این ویروس شبیه به یک قوطی محکم مهر و موم شده است. بنابراین، مشخص کردن یک راه برای "باز کردن " HIV اجازه می‌دهد تا آنتی بادیها به آسیب پذیرترین بخش‌های ویروس نیز دسترسی پیدا کنند و در نتیجه ویروس را از بین ببرند.

محققان دانشگاه هاروارد و پنسیلوانیا JP-III-48 را طراحی نموده‌اند، اما محققان مونترال اولین آزمایش موفقیت آمیز را در سال 2015 میلادی بر روی بیماران HIV مثبت انجام دادند. این مولکول CD4 را تقلید می کند. CD4 یک پروتئین سطحی لنفوسیتهای T می‌باشد که ویروس HIV از آن به عنوان گیرنده جهت ورود به سلول استفاده می‌کند. در این مطالعه محققان به سرم بیماران آلوده به HIV-1 مولکول JP-III-48 را اضافه کرده و شاهد اثر گل باز کردن ( flower-opening effect ) آن شدند.

دکتر جانتان ریچارد سرپرست تیم تحقیقاتی توضیح داد: " اضافه کردن مولکول های کوچک، نیرویی را به پوشش ویروسی وارد می‌نماید که آن را همانند یک گل، باز می‌کند". درنتیجه این عمل اجزای درونی ویروس در معرض آنتی بادیهای میزبانی قرار می‌گیرند. آنتی بادیها سپس نوعی ارتباط با برخی از سلول ها در سیستم ایمنی بدن ایجاد و تشکیل یک حمله را می‌دهند. دکتر ریچارد در ادامه افزود " آنتی بادیهایی که پس از عفونت به طور طبیعی در بدن تولید می‌شوند، می‌توانند سلول‌های آلوده را هدف قرار داده و در نتیجه توسط سیستم ایمنی بدن کشته شوند".

تا کنون اثر JP-III-48 فقط در سرم گرفته شده از بیماران HIV مثبت مشاهده شده، اما محققین امیدوارند که به زودی این مولکول "قوطی بازکن" را در پستانداران با نسخه میمونی این ویروس آزمایش کنند.

 

محققان بر این باورند که این کشف می‌تواند پتانسیل تحقیقاتی عظیمی در زمینه تحقیقات واکسن علیه ویروس HIV داشته باشد . عامل دیگری که باعث می‌شود تا مبارزه با ویروس HIV دچار مشکل شود این است که حتی اگر ویروس به طور کامل از بدن ریشه کن شود، هنوز هم مقدار کمی از ویروس بصورت نهفته در مخازن HIV باقی می‌ماند و پس از توقف درمان عفونت دوباره باز می‌گردد. محققان این پژوهش معتقدند که مولکول "قوطی بازکن" می‌تواند نقش مهمی در غلبه بر این دفاع بازی کند. اگر دانشمندان راهی را پیدا کنند که بتوان به ویروس HIV شوکی وارد کرد تا از فرم نهفته خارج شوند، سپس آنها را می‌توان با استفاده از مولکول "قوطی بازکن" وآنتی بادیهای موجود در بدن از بین برد.